Гавані пам’ятник

Пам’ятник гавані

Пам’ятний знак Гавані – був встановлений у Києві у 1900 році на честь закінчення робіт з облаштування київської гавані. Стояв на набережній Дніпра, на самому початку вулиці Спаської. Знесений більшовиками на початку 1920-х рр.

У XVIII р. та першій половині ХІХ ст. тодішній київський порт являв собою практично необладнану і недоглянуту стоянку суден. На той час Почайна була вже повністю замулена, тому кораблі, що прибували до Києва, змушені були шикуватися у кілька рядів вздовж правого берега Дніпра, що надзвичайно ускладнювало вантажні роботи та створювало небезпечну ситуацію. Першу спробу якось зарадити ситуації здійснили у 1850-ті рр., але через зайву заощадливість міських чиновників грошей в це вклали замало, і вони були витрачені марно.

Нарешті у 1890-х рр. було затверджено проект нового переобладнання гавані, створений інженером Миколою Максимовичем. Будівельні роботи по спорудженню нового київського порту розпочалися 24 травня 1897 року, а 25 липня 1899 року гавань, що отримала ім’я імператора Миколи ІІ, була урочисто відкрита.

У 1900 році на честь закінчення робіт з облаштування гавані на набережній Дніпра було встановлено пам’ятний знак. Створений за проектом Едуарда Брадтмана, пам’ятник являв собою триметровий гранітний стовп з бронзовим російським гербом нагорі і написом на бронзовій дошці «Гавань императора Николая ІІ». Деякі члени думської комісії з будівництва гавані намагалися таким чином увічнити свою діяльність, що, однак, викликало широке глузування у київській пресі.

На початку 1920-х рр., на хвилі боротьби з пам’ятками монархічної доби, пам’ятник було знесено більшовиками.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва