Всеслав Брячиславович

Всеслав Брячиславович - князь Полоцький, син князя Полоцького Брячислава Ізяславовича, онук Ізяслава Володимировича, правнук Володимира І Святославовича Святого. Рік народження невідомий, помер 1101 року.

Попри політику батька, Всеслав спочатку княжіння (з 1044 р.) жив у згоді з Ярославичами й у 1060 р. брав участь разом з ними у поході на торків. У 1065 р. Всеслав неочікувано напав на Псков. Зазнавши поразки, він у 1066 чи 1067 р. здійснив спустошливий набіг на Новгород, але по поверненні був розбитий Ярославичами; вони захопили Всеслава і двох його синів й посадили їх у київську в’язницю.

15 вересня 1068 р. кияни, роздратовані своїм великим князем Ізяславом Ярославовичем, проголосили великим князем ув’язненого Всеслава. Він княжив у Києві всього 7 місяців. Коли Ізяслав повернувся з польською допомогою, Всеслав потайки збіг у Полоцьк (квітень 1069 р.). Ізяслав, оволодівши Києвом, вигнав Всеслава з Полоцька і посадив там свого сина Мстислава (який невдовзі помер і був замінений братом Святополком). Всеслав збін, ймовірно, до воді (фіно-угорський народ, що жив на південному узбережжі Фінської затоки), назбирав з них військо і 23 жовтня того ж року пішов на Новгород, проте зазнав ніщівної поразки. У 1071 р. він оволодів Полоцьком і втримався там, навіть програвши Ізяславичам битву біля Голотичеська.

З наближенням 1073 р. стало помітним зближення між Ізяславом і Всеславом. Брати Ізяслава, Святослав і Всеволод, злякавшись такого зближення, вигнали Ізяслава з Києва, проте, Всеслава не зачіпили. Чому і як зіпсувалися у Всеслава відносини з переможцями, не відомо, але у 1077 - 1078 роках між ними точилася запекла боротьба. Володимир Мономах здійснив у 1083 р. спустошливий похід на Полоцьк, невідомо чим викликаний. Після цього спокій не порушувався. Всеслав помер у 1101 р. Він останній тримав в одних руках всю Полоцьку землю, яка переживала за часи його княжіння розквіту, а сам був доволі популярним в народі (навіть отримав призвісько «Віщий»).


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва