Вишневецький Ярема Михайлович

Вишневецький Ярема (Ієремія) Михайлович (1612 — 20.8.1651) — один з найбільших магнатів, князь, воєвода Руський (з 1646). Походив з українського князівського роду Вишневецьких. Навчався в єзуїтському колегіумі у Львові, вивчав військову справу в Італії та Іспанії. В 1631 прийняв католицтво.

Володів величезними маєтками у Лівобережній Україні, Волині та Поліссі. Утримував наймані війська. Резиденцією Яреми Вишневецького було місто Лубни, де він часто приймав послів іноземних держав. Очолював магнатську опозицію, яка виступала за збереження своїх привілеїв і політичних впливів, проти зміцнення королівської влади у Речі Посполитій. В 1632-34 брав участь у війні проти Московської держави, під час якої відзначалися українські козаки під проводом гетьмана Т. Орендаренка. Під час національно-визвольної війни під приводом Б. Хмельницького 1648-57 маючи 12-тисячний загін надвірного війська, з надзвичайною жорстокістю розправлявся з українським населенням.

В липні 1648 надвірні загони Я.Вишневецького, В. Заславського і Я. Тишкевича зазнали нищівної поразки в боях під Махнівкою, П’яткою і Староконстантиновом від українських військ на чолі з М. Кривоносом. Після розгрому польської армії в Пилявецькій битві 1648 Я. Вишневецький втік до Львова. Влітку 1649 отримав титул коронного гетьмана. Продовжував боротьбу за відновлення польської влади в Україні.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва