Артемихи будинок

(Перенаправлено з Будинок Артемихи)
Вигляд будинку у XVII ст.
Вигляд будинку у XVIII ст.
Гравюра поч. XІХ ст.

Будинок Артемихи – пам’ятка цивільної архітектури. Належав відомій на Подолі багатій міщанці Артемісі. Знаходився на розі Хоревої та Межигірської вулиць.

Збудований наприкінці XVII ст., первісно одноповерховий з високими фігурними фронтонами на причілках і на фасаді ґанку, мав високий дах із заломом, на кшталт мансардового. У XVIII ст. надбудовано другий поверх, а двосхилий (шпилястий) дах покритий черепицею. Будинок Т-подібний у плані з виступаючим уперед ґанком-передпокоєм. Стіни по кутах зміцнені широкими перспективними пілястрами, а невеликі вікна й двері облямовані соковитими лиштвами й ліпленням. Уся будівля – велика й пишна, оздоблена з притаманною для архітектури цього періоду мальовничістю. Окрім двох поверхів, він мав і глибокі підвали – за традицією, для складу товарів. Сам будинок постраждав під час пожежі 1811 року і був розібраний, коли ділянка перейшла у власність родини Горєлових. Збереглося тільки одне якісне зображення – літографія Тьєрі поч. ХІХ ст.

М. Закревський зіставив цей будинок з будинком Туптала, обґрунтувавши це тим, що “Тупталів дім був у сусідстві з будинком Артемихи і схожий з ним”. А будинок Артемихи “мурований, критий черепицею” стояв “на Подолі поблизу Канави” (приблизно там, де тепер вулиця Верхній Вал). Цю кам’яницю історик ще міг бачити у середині XIX століття. Згідно з М. Закревським, у його архітектурі відбилися смаки XVII століття, “коли переважало італійське рококо, спотворене французами, німцями й поляками”.

Джерела

  • Николай Закревскій. Описаніе Кіева. Москва, 1868. Т.2. С. 877.
  • Иванъ Фундуклей. Обозрѣніе Кіева въ отношеніи къ древностямъ. Кіевъ, 1847. С. 88-89
  • Асеев Ю.С. Стили в архитектуре Украины. - К.: Будівельник, 1989. – 104 с.
  • Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. – К.: НДІТІАМ, 2002. – С. 89-90.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва