Бродський Лазар Ізраїльович

(24 серпня (5 вересня) 18481904) — уславлений київський мільйонер і філантроп, "цукровий король".

Броди — це місто у Галичині, у якому колись мешкало чимало євреїв. Коли Марк (Меїр) Шор, нащадок шановної рабинської родини, вирішив поміняти австрійські Броди на російське містечко Златополь, він принагідно змінив прізвище і почав іменуватися Бродським. У нього було п`ять синів: Авраам, Ісаак, Ізраїль, Йосип та Зельман. Усі вони успішно займалися комерцією, та найбільше доля посміхнулася Ізраїлеві Бродському. Він обрав перспективну новинку — цукробурякове виробництво. Згодом йому стало тісно у провінційному Златополі, і останні роки життя він провів у Києві. Тут жили і його нащадки, що їх людська поголоска нагородила титулом "цукрових королів", — Лазар і Лев Бродські.

Лазар Ізраїльович Бродський очолював величезний синдикат — Олександрівське товариство цукрових заводів, яке контролювало мало не чверть усього виробництва цукру у Російській імперії. Енергійний та розумний підприємець враховував усі фактори: застосовував новітнє обладнання, слідкував за винахідництвом, створював дослідні лани для удосконалення буряківництва. Бродські надали значну фінансову допомогу під час заснування Київського політехнічного інституту, що за первісним призначенням мав насамперед забезпечувати кадрами цукрові заводи. Разом з тим підприємства Бродських славилися гарними побутовими умовами для робітників: зручним житлом, лікарнями, дешевими чайними, безкоштовними читальнями.

Виняткову популярність родині Бродських приносила їхня філантропічна діяльність. Зокрема, Лазар Ізраїльович Бродський жертвував величезні суми на благодійні цілі. Не одну сотню тисяч рублів він витратив на будівництво та утримання єврейської лікарні у Києві, єврейську освіту, а також заклади загальноміського значення — Бактеріологічний інститут, Бесарабський критий ринок, розвиток трамвайного сполучення тощо. У послужному списку мільйонера було зазначено: "Перебуває почесним членом Піклування Дитячих Притулків, членом Київського добродійного товариства для допомоги бідним, почесним членом Будинку Піклування і ремісничої освіти бідних дітей, що перебуває під Найвищим заступництвом Його Імператорської Величності, членом Київського Піклування про нуждені сімейства воїнів, Піклування про нуждених студентів Університету Св. Володимира, правління Товариства будинків працьовитості та інших добродійних заснувань".

Саме коштом Лазаря Бродського було зведено найбільшу у Києві єврейську громадську споруду — Хоральну синагогу.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва