Бобринському Олексію пам’ятник

Загальний вигляд
Загальний вигляд
Вид на Бібіковський бульвар
Пам’ятник на заводі «Арсенал»

Пам’ятник О. О. Бобринському — пам’ятник відомому політику, підприємцю, економісту, меценату, засновнику цукрової промисловості України, будівничому першої залізниці у Російській імперії та Наддніпрянській Україні графу Олексію Олексійовичу Бобринському, що знаходився на Бібіковському бульварі, на місці нинішнього пам’ятника Миколі Щорсу. Встановлений у 1872. Демонтований радянською владою у 1926 та знищений наприкінці 1920-х рр.

Бронзову статую графа було відлито на заводі Меранда у Санкт-Петербурзі. Автор пам’ятника, архітектор Іван Шредер, відображуючи роль Бобринського у суспільному та економічному житті Росії, зобразив його у тозі (символ невтомних пошуків та подвижництва), поверх якої було накинуто шинель. Спираючись ногою на залізничну рейку, Бобринський дивився у бік новозбудованого київського вокзалу. Гранітний постамент був прикрашений барельєфами, що зображали сільськогосподарський реманент та залізничні рейки. Увінчував композицію напис «Полезной деятельности графа Алексея Алексеевича Бобринского». Урочисте відкриття та освячення монументу відбулося 6 лютого 1872 р.

Пам’ятник не був знесений більшовиками у перші роки закріплення радянської влади, проте у лютому 1923 Київський губернський комітет виступив за демонтаж пам’ятника Бобринському та перенесення його у музей. Тим не менш, ця ідея не знайшла підтримки, оскільки було визнано, що статуя у комплексі з ансамблем має художню цінність.

Проте вже у 1926 пам’ятник було знято та перевезено до Історичного музею, а звідти – відправлено на завод «Арсенал», де після кількарічних зволікань переплавлено. У 1932 році було розібрано і постамент.

Місце колишнього пам’ятника Бобринському після знесення пустувало досить довго, аж доки у 1954 на цьому місці не встановили кінний пам’ятник Миколі Щорсу, відкриття якого було приурочене до 300-ліття Переяславської ради.

Останніми роками у Києві лунали ідеї щодо необхідності перенесення пам’ятника Миколі Щорсу з центру міста та відбудови на цьому місці пам’ятника Бобринському. Такі думки висловлював, зокрема, й депутат Київської міської ради у 2006 – 2008 рр. Михайло Бродський.

Джерела

  • Ковалинский В. Меценаты Киева. 2-е изд., испр. и доп. — К.: «Кий», 1998.

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва