Ближні печери

Зміст

Печерний комплекс

Печерний комплекс Ближніх печер Києво-Печерської Лаври має загальну довжину 522 м, в т.ч. «екскурсійний маршрут» (впорядкована частина) - 228 м. Мають три входи з Хрестовоздвиженської церкви.

У Ближніх печерах три підземні церкви: Введенська та Антоніївська (обидві ХІ ст.), Варлаамівська (1691 р.). Для Введенської та Варлаамівської церков мідні позолочені іконостаси виконав у 1814-1819 рр. київський ювелір Ф.М.Коробка (див. дім Ф.Коробки), для Антоніївської церкви - у 1813 р. київські ювеліри З. і Ю.Брезгунови. В Антоніївській церкві стелю підтримують мармурові колони, які (як вважають дослідники) є частиною колишньої передвівтарної огорожі Успенського собору.

У Ближніх печерах були поховані засновник монастиря прп. Антоній та інші (докладнішу інформацію щодо святих отців, які покояться у Ближніх печерах див. Собор преподобних отців Києво-Печерських, які почивають у Ближніх печерах). У 1977-78 роках в Ближніх печерах були здійснені розкопки, у ході яких знайдено два давніх ходи, поховання під полом, розчищено ділянки настінного розпису, знайдено велику кількість граффіті на стінах більш як 20 підземних помешкань.


Наземні споруди

Наземні споруди над печерами вперше зображено на гравюрі 1623 року. Тоді ще всі споруди були дерев`яними. У 1700 році будується кам`яна Хрестовоздвиженська церква. Наприкінці XVIII ст. з заходу до церкви прибудували трапезну (відтоді вхід до церкви зроблений з південного боку). Тоді ж з`являються келія-будинок доглядача Ближніх печер, братські келії, дзвіниця, а у ХІХ сторіччі комплекс набуває сучасного вигляду - будуються два братських корпуси (до одного з них зараз веде галерея від Південних воріт, реконструююється підпірна стінка з двома круглими капличками (в одній з них ризниця, а у другій - вхід до галереї, що веде до Дальніх печер).

Комплекс у ХХ ст.

У радянський період історії Києва з 1926 року комплекс Ближніх печер перебував у складі Києво-Печерського історико-культурного заповідника і лише 1990 року повернуті монастирю.


  Місцевість:  Печерськ, Києво-Печерська Лавра.   Станції метрополітену:  Арсенальна.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва