Арсенал (завод)

Корпус заводу, пошкоджений артилерією у 1918 році

Державне підприємство завод «Арсенал» є одним із найбільших виробників України у сфері приладобудування, зокрема – оптичних приладів та оптико-електронних систем.


Офіційною датою створення київського Арсеналу прийнято вважати 1764 рік. Саме тоді вийшло Положення про арсенальну команду, в якому наказувалося утримувати при майстернях спеціальних робітників у кількості 170 осіб. Штатний розпис визначав місію цього військово-промислового підприємства: «...підготовка в ньому має бути по артилерії всякого потрібного приладдя». Хоча гармати в Київській фортеці виготовлялися вже за часів Північної війни 1700-1721 років, а у 1750 році імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про створення в Києві великого військового складу — арсеналу (магазейну).

У наступні роки Арсеналу доведеться кілька разів змінити назву — «Київська арсенальна команда», «Київський обов’язковий арсенал», «Київський місцевий арсенал». І тільки з 1911 року він отримав звичне сучасникам найменування «київський Арсенал».


Заснований у 1764 році як «арсенальні майстерні» , завод у XVIII–XIX століттях ремонтує та виготовляє різні види озброєння, включаючи артилерійське. З 1946 року підприємство перепрофілюється на випуск оптичних, оптико-механічних і оптико-електронних приладів. На сьогодні колектив заводу «Арсенал» має більш ніж 50-річний досвід створення та виробництва виробів військового та цивільного призначення (системи орієнтування, апаратура прицілювання, прилади самонаведення, спостереження, вимірювання, аналізу та фотографування), які призначені для експлуатації як в лабораторних, так і в жорстких природних умовах.

Про високу якість продукції заводу «Арсенал» свідчить той факт, що всі космічні старти колишнього СРСР і Росії забезпечуються з використанням арсенальських оптико-електронних систем орієнтування. Гордістю «Арсеналу» є створений в 1970-х роках комплекс імітаторів зовнішньої візуальної обстановки, які відтворюють повну ілюзію маневрування і керування космічним кораблем при наземному тренажі космонавтів. Імітаторами, що виготовлені на заводі, укомплектовані моделюючі стенди та тренажери, в тому числі є центри підготовки космонавтів та на космодромі «Байконур».

Авіаційні нашоломні системи цілевказування, що розроблені та виготовляються на заводі, використовуються на літаках МиГ і Су в комплексі зі створеними також арсенальскими головками самонаведення для ракет «повітря-повітря», отримали високу оцінку спеціалістів багатьох країн і до нинішнього часу за основними параметрами перевищують показники світового рівня.

У галузі цивільного приладобудування колектив арсенальців по праву пишається розробкою та серійним випуском унікальної за своїми характеристиками кутовимірювальної системи ГС-1Л, створеної з використанням оригінальної електронно-комп’ютерної системи та лазерного гірометра власного виробництва. Висока точність гоніометричних вимірювань дозволяє застосовувати цю установку як національний еталон кутів.

Одним з найбільш відомих видів цивільної продукції заводу є фототехніка, історія якої почалась з першої масової фотокамери «Киев-2» (1949 рік). Фотоапарати, створені арсенальцями, використовувались при фотозйомці з борту космічних кораблів серії «Восток», «Союз», місячних кораблів серій «Луна» і «Зонд», орбітальної станції «Салют», а також у відкритому космосі. Сьогодні добре відомі та користуються популярністю середньоформатні камери (з плівкою завширшки 60 мм) «Київ-60 TTL» та «Київ-88СМ» серед фотоаматорів та професіоналів. Вони користуються великим попитом як в Україні, так і за кордоном. До всіх фотоапаратів були створені гами змінних об’єктивів з діапазоном фокусної відстані від 20 до 300 мм. Фотооб'єктиви заводу не поступаються якістю закордонним аналогам і водночас мають вигідну вартість.

В останні роки «Арсенал» освоїв виробництво дорожніх світлофорів на світлодіодах. Їхня конструкція має найвищу надійність, у кілька разів зменшує енергоспоживання та виключає виникнення сонячного блику – «фантому».

Зокрема, у другій половині 1990-х років створені та серійно випускаються оптико-електронні прилади для медицини, наприклад, телевізійний аналізатор крові АК-11, який забезпечує експрес-діагностику по 11 гематологічним параметрам за 2-3 хвилини замість 30-40 хвилин за класичною методологією.

Банківська техніка заводу (лічильники банкнот і монет) – ще один приклад високоліквідної конверсійної продукції.

Одним із пріоритетних напрямів діяльності підприємства сьогодні є виробництво високоточних приладів обліку газу. Арсенальські побутові та промислові лічильники газу роторного типу відрізняються малими габаритами, високою чутливістю, великим динамічним діапазоном вимірювань, підвищеною надійністю і технічним ресурсом.

Сьогодні колектив заводу відшукує можливості створення і освоєння інших видів високотехнологічної продукції, у тому числі побутового та спортивно-технічного призначення. У складних сучасних економічних умовах колектив державного підприємства заводу «Арсенал» має чіткі орієнтири і плани розвитку в галузі створення та виробництва нової або модернізованої продукції приладобудівного профілю.


У листопаді 2004 року за виробництво побутових лічильників газу «GMS-Арсенал» Завод «Арсенал» був нагороджений медаллю та дипломом Всеукраїнського конкурсу-виставки «Кращий вітчизняний товар року» у номінації «промислові товари для населення».

Адреса підприємства - м.Київ, вул.Московська, 8.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва