Самсон фонтан

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 12:27, 5 березня 2012, створена Ярослав (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд
Загальний вигляд у ХІХ ст.

Фонтан “Самсон” (Феліціал) – один з перших фонтанів в Києві. Споруджено у 1748-1849 рр. на Контрактовій площі, знищено в 1934 р., відтворено в 1982 р. Мурований павільйон-ротонду збудовано у 1748-1749 рр. київським архітектором І. Григоровичем-Барським над міським фонтаном, що містився навпроти головного фасаду будівлі магістрату. Вода в нього надходила по дерев’яних трубах з Андріївської гори. Магістрат назвав цю споруду Феліціалом.

Споруда вирішена в барокових архітектурних формах: кругла ротонда, увінчана подвійною сферичною банею, має чотири пілони, з’єднані арками і фланковані на фасадах спареними колонами композитного ордера. Ці колони несуть сильно розкріпований антаблемент з парапетом. В 1780-х роках викладач математики Києво-Могилянської академії Брульйон установив на прямокутних площинах цих парапетів сонячні годинники. Баню увінчувала двометрова мідна позолочена статуя Св. апостола Андрія Первозваного з хрестом. Усередині ротонди був сам фонтан, увінчаний постаттю янгола з чашею в руці. З цієї чаші текла вода в басейн. У 1800 (чи 1808) р. постать янгола замінила дерев’яна скульптурна група “Самсон, котрий роздирає пащу лева”: з цієї пащі лився струмінь води. Від того часу фонтан стали називати “Самсоном”. Зараз ця скульптурна група зберігається в Національному художньому музеї України.

Споруду знищено вибухівкою 1934 р. за наказом П. Постишева. Відтворено до святкування 1500-ліття Києва в 1981-1982 роках за проектом архітектора В. П. Шевченко.


  Місцевість:  Поділ.   Станції метрополітену:  Контрактова Площа.

Джерела

  • Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. – К.: НДІТІАМ, 2002. – С. 82.
  • Фонтан «Самсон»