Микола Святоша

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 23:37, 22 лютого 2007, створена 195.137.203.110 (обговорення) (- скорочення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Ікона «Микола Святоша».

Микола Святоша, князь Чернігівський, печерський чудотворець (близько 1080 - 1143 років), в миру - князь Святослав-Панкратій Давидович Чернігівський. Святоша було скороченням від імені Святослав: так називали його рідні. Народився близько 1080 року і був сином чернігівського князя Давида Святославовича та онуком великого князя Святослава Ярославовича, покровителя печерських монахів. До прийняття постригу був луцьким князем, володів землями у Чернігівському князівстві, мав дружину та дітей (дочка його згодом була одружена з Новгородським князем Всеволодом-Гаврилом).

17 лютого 1106 року князь Святослав-Панкратій, залишивши родину, прийняв постриг та під іменем Микола провів 36 років у Києво-Печерському монастирі, дотримуючись суворого аскетичного способу життя.

Він переніс монастирську лікарню на інший бік обителі й розширив настільки, що утворився цілий «лікарняний монастир». На його кошти було збудовано Троїцьку надбрамну церкву Києво-Печерського монастиря та лікарняну церкву святого Миколи. Біля своєї келії Микола Святоша розвів чудовий сад.

Після смерті князя-ченця було канонізовано. Його поховано у Ближніх (Антонієвих) печерах Києво-Печерської Лаври.

Найбільш вірогідною є версія походження назви місцевості Святошин від його імені, котрий, згідно літопису, володів землями Борщагівки, що межувала зі Святошиним.

Джерела