Екіпажу монітора Железняков пам’ятник

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 11:01, 7 жовтня 2013, створена DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд
Загальний вигляд

Монітор “Желєзняков” — військово-історичний монумент на честь екіпажу монітору “Желєзняков”. Hозташовується на Рибальському півострові, у парку Моряків неподалік від верфі. Побудований у 1936 р. на Київському суднобудівному заводі “Ленінська кузня” за проектом конструктора М. Бойка під керівництвом М. Смирнова.

Річковий артилерійський броньовий корабель водотоннажністю 240 т мав озброєння великого та середнього калібру баштового типу. Названий ім’ям матроса Балтійського флоту та комісара Дунайської військової флотилії Желєзнякова Анатолія Григоровича (1895-1919).

6 листопада 1936 р. монітор увійшов до складу Дніпровської військової флотилії, у серпні 1940 р. – Дунайської військової флотилії. Під час Другої світової війни 1941-1945 рр. пройшов з боями майже 40 тис. км. За мужність і відвагу екіпаж неодноразово нагороджувався бойовими орденами та медалями. У 1945-1958 рр. – навчальне судно Дунайської флотилії, потім його корпус, з якого було знято всі надбудови, використовувався в Ізмаїльському порту як причал. З серпня 1965 р. – експонат музею заводу “Ленінська кузня”. Відбудований колективом заводу (інж. М. Максименко, конструктор М. Бойко, арх. М. Уколов) і встановлений на постамент і як пам’ятник суднобудівникам і морякам; 30 липня 1967 р. відбулося його урочисте відкриття. На палубі і кормовій гарматі у 1998 р. встановлено чавунні меморіальні дошки на пошанування моряків монітора “Желєзняков”.

Джерела