Шолуденко Никифор Микитович

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 17:30, 18 жовтня 2013, створена Ярослав (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Спогади мого дитинства та юнацьких років часто повертають мене у післявоєнний, зруйнований Київ. Я згадую старі вулиці, розбитий війною Хрещатик, одновагонні трамваї 16 маршруту й багато, багато іншого...

Місцем відпочинку киян у ті часи були парки на схилах Дніпра. Один з них у ті часи мав назву Першотравневий. Входів у парк було декілька. Головний — з площі Сталіна (сьогоднішня Європейська) біля бібліотеки КПРС. Щоб відвідати парк потрібно було відкрокувати велику кількість сходів вверх, до кінотеатру "Дніпро", що розташований на горі на початку Хрещатику. Біля саме цього входу й знаходилась могила Шолуденку.

Могила — у центрі міста!

Командир взводу танкової розвідки загинув 6 листопада 1943 року у день визволення Києва від фашистських загарбників. Друзі й товариші поховали його на тодішній площі Сталіна. Й викарбували на могильній плиті — "Капітан Шолуденко".

Пройшли роки, й прах Шолуденко урочисто, з усіма військовими вшануваннями, було перепоховано у Парку Вічної Слави. На його честь переіменовано колишню вулицю Керосінну у 1957 році. На цій вулиці розташовиний стадіон "Старт", на якому 1942 року відбувся "матч смерті" між футболістами київського "Динамо" й командою німецько-фашистських війсково-повітряних сил "Люфтваффе". У цьому матчи перемогу вибороли київськи динамівці, яких після цього було відправлено у концтабір, а згодом розстріляно. На честь їхньої перемоги й задля пам`яті про їхню силу й волю було встановлено пам`ятник футболістам "Дінамо" на території стадіону "Дінамо".

Статтю надано колишнім київським вчителем середньої школи 128 Ісааком Меламедовим, президентом "Клубу людських стосунків".

(19191943) — гвардії старшина Рад. армії, Герой Рад. Союзу (1944, посм.). Народився у селищі Лебедівка Київської області. Як командир взводу розвідки 22-ї гвард. танкової бригади 6 листопада 1943 першим на своєму танку прорвався до центру міста і загинув під час бою на площі Калініна (тепер Майдан Незалежності). Був похований побл. площі Сталіна (сучасна назва Європейська площа), перепохований у парку Вічної Слави. 1957 року у Києві на його честь названо вулицю.

Джерела