Хрестовоздвиженська церква

Самою значною спорудою наземного комплексу над Ближніми печерами є мурована Хрестовоздвиженська церква, побудована в 1700 році коштом козацького полковника П.Герцика. Вона являє собою поєднання традиційної трикупольної церкви з типом так званої триконхоїдальної, що склався на основі звичаїв і норм стародавніх афонських монастирів. У ній, окрім однієї апсиди для престолу зі сходу влаштовано ще дві з півдня та півночі від центрального об`єму. Традиційні три бані поставлені по осі схід-захід: одна - головна - над центральним об`ємом, друга - над східною апсидою, а третя - над притвором.

По завершенні будівництва церкви почали оздоблювати її інтер`єр у типовому для того часу стилі українського барокко. У 1769 році різбяр по дереву К.Шверин виготовив для церкви чотириярусний дерев`яний іконостас. Стіни церкви розписували і у XVIII ст., і у 1816 році, а існуючий на сьогодні розпис виконав 1894 року художник Д.Давидов у типовій для офіційного синодального живопису академічній манері кінця ХІХ - початку ХХ ст.

Наприкінці XVIII із заходу до церкви прибудували трапезну з одним грушоподібним куполом.

Навколо церкви вціліла низка поховань відомих людей. Тут, зокрема, поховані князь та княгиня Васильчикови, князь С.Кудашев, архієп.Антоній (з роду грузинський князів Абашидзе).

  Місцевість:  Печерськ.   Станції метрополітену:  Арсенальна.

Джерела

  • Кілессо С.К. Києво-Печерська Лавра. - К.: Техніка, 2003


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва