Хорив

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 00:30, 28 червня 2011, створена DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Хорив – ім’я одного з легендарних братів, що заснували Київ.

Якщо походження імені Щек надійно зв’язується з горою Щекавиця, то гора під назвою Хоревиця точно не локалізована і ні літописної, ні пізнішої традиції щодо неї не існує.

Припускають, що під такою назвою відома Лиса гора, де знаходився величезний язичницький могильник. Є також версія, що Хоривицею може бути київська гора Юрковиця, або навіть місто Вишгород.

“Щек, Хорив і Либідь – легендарні особи, що могли й не існувати, тому що про них нічого, крім імен, більше невідомо”, – писав Костомаров у “Переказах про родоначальників” (1873 р.). Йому вторив професор Іловайський: “Таких історичних осіб, як Щек і Хорив, російська історія не знає” (1876 р.).

Історик Забєлін, аналізуючи праці Корнелія Таціта і Помпе Мели, в яких згадується країна Аксіака, що між Дніпром та Дністром, гадав, що народ аксіаків і є фундатором городища над київським Подолом. Знайшов дослідник пояснення й імені третього брата-фундатора, Хорива. Воно теж пов’язується з назвою місцевості. Це ім’я, стверджував Забєлін, нагадує ім’я батька булгарських племен Куврата (Хорвата), а водночас і країну Хорове, про яку свідчив ще Константин Багрянородний (Х століття).

Топографічне розташування літописних гір в Києві не відповідає їх послідовному переліку в літописній розповіді і це викликає суперечливі погляди дослідників. Одні з них вважали, що Хорив жив на Замковій горі (народна пам’ять зберегла назву вулиці – Хорива, яку зараз також помилково називають Хоревая, що починається від підніжжя гори), інші ж заперечували це, оскільки Щекавиця лежить північніше Замкової гори, і навіть вважали, що місцем перебування Хорива був Вишгород. Відповідно до одного з тлумачень літописної розповіді про заснування Києва висловлювалась думка, що горою Хорива була так звана “Лиса гора” над Подолом. Деякі дослідники вважали, що саме Замкова гора була місцем початкового перебування Кия і лише згодом було споруджено “градок” на сусідній Старокиївській горі.