Святослав Ярославович

Святослав Ярославович - 3-й син Ярослава Володимировича, народився в 1027 році. У 1054 р. він отримав від батька Чернігів.

Серед братів він вирізнявся здібностями та енергією. Разом з Ізяславом Київським та Всеволодом Переяславським Святослав розспоряджається всіма справами на Русі. Разом вони відбирають уділи в князів-ізгоїв, разом здійснюють походи. Самий енергійний з ізгоїв, Ростислав Володимирович, встиг ствердити у Тмутаракані, й Святослав тільки після його смерті зміг знову приєднати її до своїх володінь. В 1067 р. Святослав разом з братами здійснив похід проти Всеслава Полоцького, який був розбитий та ув`язнений в Києві. В союзі з Ізяславом та Всеволодом Святослав вів боротьбу із східними кочевниками - торками, міць яких їм вдалося зламати, та половцями, боротьба з якими виявилася невдалою. В 1068 р. половці напали на Переяславське князівство. Брати вийшли проти них, але були розбиті на річці Альті й втікли. Святослав швидко отямився й наніс половцям, що вдерлися до Чернігівської землі, відчутну поразку біля Сновська, що значно піднесло його авторитет на Русі.

Між тим Ізяслав не зумів впоратися з половецькою навалою й був вигнаний з Києва. Святослав байдужо віднісся до вигнання брата й коли останній з`явився під Києвом з польським військом, Святослав и Всеволод клопотали за нього перед киянами. У той же час Святослав встиг посадити у Новгороді одного з своїх синів, Гліба. У нього з`явилася думка оволодіти Києвом; він умовив Всеволода в тому, що Ізяслав має задум позбавити їх уділів, й вони у 1073 р. знову вигнали Ізяслава з Києва. Всі спроби Ізяслава повернути собі Київське княжіння були марними аж до смерті Святослава (1076).

Святослав доволі чітко розумів тій вплив, що мало на той час духовенство й вмів залучати його на свій бік: він допомагав святим Антонію та Феодосію, рясно обдаровує Печерський монастир, збудував у Чернігові монастирі Єлецький та Іллінський. Літописець відзначає його любов до книг, пам`ятником яким залишився так званий "Святославів Ізборник" (1073), із зображеннями Святослава і його родини.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва