Петропавлівська трапезна церква

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 16:33, 30 грудня 2019, створена DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд у 1880-х рр.
Малюнок Р. Мазера
Загальний вигляд у 1880-х рр.
Кресленик А. Меленського

Петропавлівська трапезна церква – трапезний храм Києво-Печерської Лаври. Збудований у 1686-1694 роках, розібраний у 1893 році. На її місці в 1893-1895 роках зведено нову трапезну палату з церквою Антонія та Феодосія, яка збереглася дотепер.

Києво-Печерський монастир ще з княжих часів мав муровану трапезну. Та, про яку нам відомо з писемних джерел та іконографії, постала в 1684-1694 роках на південь від Успенського собору. Типологічно вона близька до спорудженої за її взірцем пізніше, у 1722 р., трапезної Софійського монастиря, яка добре збереглася. Обидві трапезні двоповерхові, на підвалах. Лаврська трапезна, як і інші, що їх багато було споруджено в добу Гетьманщини, належить до будівель комбінованого функціонального типу, сполучаючи церкву, трапезний зал і господарські приміщення. Її розпланувальна й об’ємно-просторова композиція лінійна, з розміщенням архітектурного акценту (бані) над східним кінцем видовженого корпусу, де містилася церква, трапезного залу посередині й численних допоміжних приміщень з заходу. Допоміжні приміщення від трапезного залу відділялися сіньми. Головний вхід з ґанком у вигляді гранчастої ротонди був на чолі, зверненому в бік монастирського собору.

Архітектура трапезної була витримана в стилістиці, якої набув Успенський собор внаслідок перебудов XVII століття: західний фасад вінчав фронтон вишуканого обрису, насичений ліпленим декором; баня була ідентична уцілілій бані Іоано-Богословського бічного вівтаря Успенського собору.

До цієї трапезної в 1746-1751 роках прибудовано муровану кухню, яка збереглася після руйнування основної споруди 1893 року. Уціліли фрагменти північної та західної стін з порталом, прикрашеним колонами з капітелями стилізованого корінфського ордера. Кухня квадратова в плані, двоповерхова, укрита чотирисхилим дахом. Перший поверх перекрито склепінням, другий має плоску стелю по дерев’яних балках. Північним боком споруда прилягає до нової трапезної палати, західним – до Благовіщенської церкви.

Трапезна палата 1893-1895 років будована в російсько-візантійському стилі за проектом академіка архітектури В. Ніколаєва.

Джерела