Перша світова війна

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 19:06, 18 листопада 2008, створена Ярослав (обговорення | внесок) І Світова війна» перейменовано на «Перша світова війна»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Історія війни

Світова війна спричинена боротьбою за переділ вже розподіленого світу. Розпочали війну два ворогуючи військово-політичні блоки «Антанта» (Росія, Франція, Велика Британія) та «Троїстий союз» (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія).

Формальним приводом для війни стало вбивство у Сараєво ерц-герцога Австро-Угорщини Франца-Фердинанда сербським студентом. Після пред’явлення ультиматуму 27.08.1914 року Австро-Угорщина оголосила війну Сербії. На виконання союзницьких угод у війну 1 серпня 1914 року вступили Німеччина (на боці Австро-Угорщини) і Росія (на боці Сербії). Протягом наступного тижня до Росії приєдналися інші держави Антанти.

Військові дії тривали на кількох основних фронтах: Західний (західні кордони Німеччини, Бельгія, Франція, Люксембург, Північне море), Східний (східні кордони Німеччини та Австро-Угорщини, західні кордони Росії), Південний (Закавказзя і Близький схід). Крім того в Африці, на Далекому Сході та в Океанії країни Антанти та їх союзники воювали за колоніальні та залежні території Німечиини та Італії.

В ході бойових дій німецькі війська вперше використали хімічну зброю (під м.Іпром в Бельгії) та британські - танки, також вперше масовано були використані для ведення бойових дій підводний флот та авіація.

Війна де-факто завершилася восени 1918 року, коли Болгарія (29.09.1918), Туреччина (30.10.1918), Австро-Угорщина (03.11.1918) та Німеччина (11.11.1918) почерзі капітулювали і уклали перемир’я з країнами Антанти.

Де-юре війна завершилася Паризькою мирною конференцією 1919-1920 роках укладанням мирних угод між країнами Антанти на переможеними державами Німеччиною (28.06.1919, Версальський договір), Австрією (10.09.1919, Сен-Жерменський договір), Болгарією (27.11.1919, Ньоїський договір), Угорщиною (04.06.1920, Тріанонський договір) та Туреччиною (10.08.1920, Севрський договір). Закріпив остаточно переділ світу угоди підписані за результатами Вашингтонської мирної конференції 1921-1922 років.

Головним наслідком війни став перерозподіл територій і ресорсів між учасниками війни. Ще одним наслідком війни стало посилення ролі США у світовій політиці. Крім того, наслідком війни став розпад чотирьох імперій - Російської, Німецької, Османської та Австро-Угорської - та утворення низки нових незалежних держав. Як результат Паризької мирної конференції та укоалених договорів стало утворення міжнародної організації - Лігі Націй.


Учасники війни

 • Держави, що воювали на боці «Антанти» - Росія (01.08.1914), Франція (03.08.1914), Велика Британія (04.08.1914), Сербія (28.07.1914), Люксембург (02.08.1914), Бельгія (03.08.1914), Чорногорія (06.08.1914), Японія (23.08.1914) та британські домініони Канада, Австралія, Нова Зеландія, Південно-Африканський Союз, Індія (всі - 04.08.1914), Італія (23.05.1915), Румунія (27.08.1916), США (07.04.1917). У війні також брали участь колоніальні та залежні від цих держав країни і території. Разом - 32 країни.
 • Держави, що воювали на боці «Троїстого союзу» (згодом - «Четверного союзу») - Німеччина (01.08.1914), Австро-Угорщина (28.07.1914), Італія (не брала участі у військових діях, а 23.05.1915 перейшла на бік Антанти), Туреччина (02.11.1914), Болгарія (14.10.1915). Разом - 4 країни.


Підсумки війни для окремих її учасників

 • Росія. Внаслідок війни в країні ліквідована монархія і до влади прийшли більшовики (1917-1991). Країна позбулася значних територій: здобули незалежність - Фінляндія, Польща, Естонія, Латвія, Литва, увійшли до складу інших держав - Бессарабія та частина Карської області. Ряд територій, на яких 1917-1918 роках утворилися незалежні держави - Україна, Білорусь, Грузія, Вірменія, Азербайджан, було повернуто до складу відновленої імперії під назвою СРСР (1922-1991). Країна зазнала значних людських та матеріальних втрат.
 • Німеччина. Внаслідок війни в країні ліквідована монархія і до влади прийшли демократичні сили. Країна позбулася значних територій, які відійшли до сусідніх країн, найбільші втрати на користь Польщі (Західна Прусія, Познань і Східна Силезія) та Франції (Ельзас-Лотарингія), також частина території відійшла до Чехословаччини, Бельгії, Данії. Країна втратила всі свої колоніальні володіння (Таньганьїка, Руанда, Бурунді, Намібія, Того, Камерун, Нову Гвинею, Самоа та інші острови в Океанії). Країна зазнала значних людських та матеріальних втрат.
 • Австро-Угорщина. Внаслідок війни в країні ліквідована монархія і країна розпалася на низку незалежних держав: Австрію, Угорщину, Чехословаччину, Югославію (Королівство Сербів, хорватів і словенців), а українсько-польські землі відійшли до відновленої Польщі та Румунії, а також Італії.
 • Угорщина. Як частину дуалістичної Австро-Угорської монархії, Угорщину також визнали такою, що зазнала поразки, через що від коронних угорських земель було видучено Словаччину і Карпатську Україну (увійшли до Чехословаччини), Трансильванію (до Румунії), Банат (до Румунії та Югославії), Хорватію (до Югославії), переважно німецькомовний Бургенланд (до Австрії).
 • Болгарія. Внаслідок війни країна втратила частину території на користь сусідніх Греції та Румунії.
 • Туреччина (Османська імперія). Країна втратила всі території окрім півострова Мала Азія і невеликої частини европейської території поблизу Стамбула. Частина европейської території відходила до Греції та Італії (Додеканеські о-ви), Сірія та Ліван переходили під протекторат Франції, Палестина, Трансйорданія та Ірак - Великої Британії, до якої відходив також Кіпр. Крім того Туреччина відмовлялася від протекторатів і впливу у північній Африці та Аравійському півострові. Поразка у війні спричинила до глибокої політичної кризи наслідком якої стала громадянська війна та скасування 1922 року монархії.
 • Франція. Отримала від Німеччини Ельзас-Лотарингію, а також Саарську область у користування. Крім того, країна збільшила свої колоніальні володіння за рахунок «підмандатних» територій, які належали Туреччині та Німеччині.
 • Велика Британія та її домініони збільшила свої колоніальні володіння за рахунок «підмандатних» територій, які належали Туреччині та Німеччині.
 • Італія. Отримала від Автро-Угорщини Південний Тіроль, Фріулі та Горицію, від Туреччини - Додеканеські острови.
 • Сербія. Отримала в результаті війни Хорватію, Словенію, Боснію, частину Банату і Македонії, утворивши разом з Черногорією нову державу - Королівство сербів, хорватів і словенців (згодом - Королівство Югославії).
 • Румунія. Отримала від Австро-Угорщини Трансильванію та частину Банату, від Болгарії - частину прикордонних територій, а також, за згодою країн Антанти анексувала Буковину і Бессарабію.
 • Бельгія. Отримала від Німеччини невелику прикордонну територію.
 • Данія. Отримала від Німеччини невелику прикордонну територію.
 • Японія. Отримала колишні німецькі островні території в Тихому океані на північ від екватору та німецькі території в Китаї.
 • Польща і Чехія поновили свою незалежність, отримавши значні території, зокрема, Польща після війни складалася з Мазовії, Великої Польщі, Малої Польщі, Західної Прусії, Східної Силезії, Галичини, Волині, Берестейшини, Підляшшя, Чорної Русі, Чехословаччина - з Чехії, Моравії, Словаччини, Карпатської України, Тешинського краю (з Силезії).