Олексіївського бастіону пороховий льох

Версія від 12:50, 18 січня 2011; DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Старіша версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Загальний вигляд
Загальний вигляд
План (а) і поперечний розріз (б)

Пороховий льох в Олексіївському бастіоні – один з порохових складів на території Печерської фортеці, що збереглися. Розташований усередині бастіону на вул. Мазепи 46. Збудований у 1783 р. за типовим проектом М. І. Кутузова. Після прокладання нового шляху у 1981 р. набув важливої ролі у формуванні забудови вулиці.

Для зберігання пороху у Києво-Печерській фортеці було збудовано кілька дерев’яних і цегляних льохів. Дерев’яні льохи були у Семенівському бастіоні, в куртині поміж Спаським і Павлівським бастіонами, цегляний і дерев’яний – у Павлівському бастіоні. Однотипні цегляні льохи, споруджені за затвердженим у 1768 р. проектом невідомого інженера, містилися в Олексіївському, Кавалерському, Успенському бастіонах, а також у межах ближнього ретраншементу (окрім першого, не збереглися). Існування льохів створювало постійну загрозу вибуху, який міг пошкодити Києво-Печерську лавру, у зв’язку, з чим ченці неодноразово зверталися до урядовців. Лише 1885 р. вирішилося питання про перевезення пороху до льохів у Звіринецькому укріпленні, споруджених у 1886-1887 рр.

Будівля одноповерхова, цегляна, у плані прямокутна (31×12 м), двокамерна, заглиблена в землю. Стіни (завтовшки 1,5 м) зміцнено 16-ма контрфорсами. У кладці влаштовано канали і продухи для вентиляції та відведення порохових газів. Розділені товстою стіною вхідна й основна (для зберігання пороху) камери перекрито спільним цегляним склепінням, яке у поперечному перетині має параболічні абриси (прогін 8,7 м). Дах двосхилий, залізний, переходить у покриття контрфорсів. Це одна з найдавніших монументальних пам’яток військово-оборонного зодчества Києва. До 80-х рр. ХІХ ст. використовувався за прямим призначенням, потім – для різних господарських потреб. У 1979–1980 р. погріб було розчищено і досліджено. Архітекторами В. Шевченко і Ю. Лосицьким з інституту “Укрпроектреставрація” було розроблено проект реставрації споруди. Під керівництвом архітектора М. Левчука будівельниками тресту “Укрторгбуд” будівлю було пристосовано під кав’ярню “Київресторантресту”. Нині тут розміщений тематичний ресторан “Царське село”.

Джерела

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва