Олександра ІІ скульптура

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Версія від 14:33, 14 березня 2010, створена Ярослав (обговорення | внесок) (→‎Джерела)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Alexander 2 Kyiv Antokolskiy.jpg
Alexander 2 Kyiv Antokolskiy White Сopy.jpg

Скульптура Олександра ІІ – бронзова фігура російському імператора Олександра ІІроботи відомого російського скульптора Марка Антокольського, що знаходиться на вулиці Терещенківській, 9, на подвір’ї Національного музею російського мистецтва. Єдиний з пам’ятників представникам російської царської династії Романових, що вцілів і зберігся у Києві до наших днів.

Власну скульптуру імператора Олександра ІІ відомий російський скульптор Марк Антокольський створив наприкінці ХІХ ст. на замовлення барона Гінзбурга. Статуя була відлита у бронзі у Парижі, і у 1910 році встановлена у вестибюлі міської публічної бібліотеки у Києві.

На відміну від абсолютної більшості київських пам’ятників монархічної доби, знесених більшовиками у 1919–1923 рр. та переплавлених на заводі «Арсенал», монумент роботи Антокольського було збережено, визнано таким, що має значну історичну цінність та у 1923 році віддано на зберігання у київський Музей російської культури. Остаточно пам’ятник було встановлено на задньому дворі музею, де він знаходиться і дотепер.

У 1995 році в Україні з офіційним візитом перебував тодішній мер Санкт-Петербургу Анатолій Собчак. Дізнавшись про існування пам’ятника Олександру ІІ роботи Антокольського, що вцілів у Києві з початку ХХ ст., Собчак звернувся до тодішнього Президента України Леоніда Кучми з пропозицією передати пам’ятник імператору у подарунок Санкт-Петербургу. У відповідь, Анатолій Собчак обіцяв встановити у центральній частині Петербургу пам’ятник Тарасові Шевченку.

У своїх спогадах міський голова Санкт-Петербургу писав: «Л. Д. Кучма погодився. З нашого боку були виконані усі умови: ухвалене рішення про встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку на Петроградській стороні (у чудовому місці на площі біля Палацу культури імені Ленради), замовлена та отримана від відомого канадського скульптора українського походження Л. Мола шестиметрова скульптура Тараса Шевченка, але раптом з українського боку почали надходити додаткові вимоги про передачу архівних документів, цінностей з Ермітажу і т. д.»

Зрештою, пам’ятник Олександру ІІ так і лишився у Києві. Натомість, у 2003 році, до 300-ліття Санкт-Петербургу, Україна подарувала місту точну копію роботи Антокольського. Нині ця копія встановлена на одній із площ Петербургу. Неможливість передачі Росії оригіналу монумента була пояснена тим, що пам’ятник Олександру ІІ є національною мистецькою цінністю України

У холі комбінату «Художник» (вул. Васильківська, 32) встановлена гіпсова копія скульптури.

Джерела