Некрополь Києво-Печерської Лаври

Некрополь Києво-Печерської Лаври

Некрополь Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври розвивався одночасно з монастирем. Померлих ченців та інше духовенство ховали у печерах, а також у храмах Лаври, зокрема в її головному храмі - Свято-Успенському соборі. Крім того, до території некрополя варто зарахувати також територію храма Спаса на Берестові (на території колишньої великокняжеської заміської резиденції).

Зміст

Ближні печери

Відомі з ХІ ст., згодом стали в т.ч. місцем поховання монахів і духовенства. Тут поховані преподобні засновник монастиря Антоній, ігумен Печерський Никон, давньоруські художники Аліпій та Григорій, лікарі Агапіт та Даміан, Нестор-літописець, Ілля Муромець, затворники Онисим, Лаврентій, Арефа, Феофіл, Сисой, Алексій, Афанасій, Ісакій, Елладій, постники Пімен, Іоанн, Феофан, чудотворець Григорій, просфорники Спиридон, Никодим, Микола Святоша, а також інші святі отці та 12 грецьких зодчих, що збудували Свято-Успенський собор (докладнішу інформацію щодо святих отців, які покояться у Ближніх печерах див. Собор преподобних отців Києво-Печерських, які почивають у Ближніх печерах). Загальна довжина печер 522 м, мають три входи з Хрестовоздвиженської церкви. У Ближніх печерах три підземні церкви: Введенська та Антоніївська (обидві ХІ ст.), Варлаамівська (1691 р.).

Дальні печери

Відомі з ХІ ст., першим тут поховано ігумена монастиря прп.Феодосія Печерського. Згодом тут було поховано святителі Павел, митр.Тобольський, та Філарет, священномученик Володимир (Богоявленський), святі отроки Леонтій та Геронтій, преподобні Феодор, кн.Острозький, Феофіл, єпископ Новгородський, Іларіон, митрополит Київський, та інші, а також тут є косниця та зберігаються мироточиві голови,(докладнішу інформацію щодо святих отців, які покояться у Дальніх печерах див. Собор преподобних отців Києво-Печерських, які почивають у Дальніх печерах) . Загальна довжина печер 280 м, а разом із Варязькою печерою - 450 м. Варязька печера була покинута орієнтовно ще у ХІ ст.(вхід до печери - у підземній Благовіщенській церкві). Дальні печери мають два входи: один з боку Дніпра, другий - через Надпечерну галерею з Аннозачатієвською церквою. У Дальніх печерах три підземні церкви: Різдва Христового, Благовіщення, Феодосія Печерського. За храмом Різдва Богородиці, біля оборонної стіни розташовано кладовище городян, тут поховані: ген.-фельдм.Ф.Остен-Сакен, ген.П.Кайсаров, ген.О.Красовський, граф Є.Путятін та інші.

Свято-Успенський собор

Докладна стаття - Успенський собор

Успенський соборзбудований 1077 року (завершення будівництва). Тут поховані: св. Михайло, митрополит Київський , прп. Феодосій Печерський, кн. К.Острозький, Є. Плетенецький, З. Копистенський, І. Гізель архимандрити Лаври, П. Беринда, управитель лаврської друкарні, Т. Земка, ректор Києво-Могилянської колегії, св. Петро Могила, Митрополит Київський, С.Косов, В. Ясинський митрополити Київські, а також київський воєвода Ян Вишата, кн. Євпраксія, сестра Володимира Мономаха, князі Скиргайло, Олельковичі, а також Вишневецькі, Тишкевичі, кн. П. Румянцев-Задунайський, К. Іпсіланті (зараз його перепоховано у сквері між будинком намісника Лаври і келіями соборних старців) та інших відомих людей. У зв`язку з руйнацією собору від вибуху 1941 року, більша частина поховань загублена. У відновленому Соборі поховання поки що не відновлювалися.

Храм Спаса на Берестові

Докладна стаття - Спаса на Берестові церква


Цей храм уперше згадується у літопису 1072 року. У храмі поховано Вел. кн. Юрія Володимировича Долгорукого, його сина Гліба Юрійовича та іншіх Мономаховичів.


Інші поховання на території Лаври

Як вже згадувалося, на Дальніх печерах існує цивільне кладовище, у Верхній Лаврі перепоховано К. Іпсіланті. Також біля Трапезної палати поховано П. Столипіна, В. Кочубея, І. Іскру. На майданчику біля Хрестовоздвиженського храму (Ближні печери) поховано кн. С. Кудашева.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва