Наркомату радгоспів будинок

(відмінності між версіями)

Поточна версія на 20:33, 1 листопада 2013

Вигляд в 30-і рр.

Наркомату радгоспів будинок – будинок, збудований для Народного комісаріату радгоспів УСРР. Розташований на вул. Б. Хмельницького, 38, на червоній лінії забудови вулиці. З 1870 р. до кін. 1910-х рр. ділянку належала дружині статського радника О. Казіна. До спорудження сучасного будинку на межі з вулицею стояв одноповерховий дерев’яний будинок, зведений приблизно у сер. ХІХ ст. за типовим (“зразковим”) проектом. Наявний будинок споруджено у 1934 р. для Наркомату радянського господарства за проектом архітектора В. Онащенка. У 1944-1945 рр. в будинку проведено капітальний ремонт. З 1944 року тут містилася Міжміська телефонна станція, у 1961 р. її основні служби переведено на бульвар Т. Шевченка. В будинку залишилася Республіканська міжміська станція.

П’ятиповерховий з підвалом, цегляний, у плані прямокутний. Планування поверхів коридорного типу з двобічним розташуванням кімнат. Композиція чолового, тинькованого фасаду симетрична, підкреслена двома бічними двохосьовими розкріповками, що завершуються прямокутними аттиковими стінками з псевдобалюстрадами. Вінцеву глуху площину стіни підвищеної центральної триосьової частини прикрашено рельєфним ліпленим гербом. На центральній осі влаштовано парадний вхід, оформлений модернізованим портиком з чотирма масивними колонами доричного ордера. На рівні двох нижніх поверхів фасад рустовано. Квадратні вікна облямовано профільованими лиштвами. Всі архітектурні деталі (гурти, карнизи, обрамлення віконних прорізів та ін.) відзначаються ретельністю прорисовки й високою якістю виконання. Будинок належить до перехідного етапу в українській архітектурі й поєднує конструктивістську основу з елементами класицизму. Тепер у будинку міститься ВАТ “Укртелеком”.

Джерела

  • Булава М., Луфер М. Столиця будується: План житлово-адміністративного будівництва Києва.// Соціалістичний Київ. – 1934. – № 3-4


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва