Кооперативу “Радянський лікар” житловий будинок

Загальний вигляд
Проект
Загальний вигляд

Будинок житлового кооперативу “Радянський лікар” – один з перших багатоквартирних житлових будинків, зведених у радянський час у Києві, призначався для працівників медичної галузі. Розташований на розі вулиць Великої Житомирської і Стрілецької. Споруджений в 1928-1930 рр. кооперативом “Радянський лікар” за проектом архітектора П. Альошина у стилі конструктивізму.

Чотириповерховий, цегляний, із секційним плануванням. Об’ємно-просторова композиція зумовлена змиканням вулиць під гострим кутом. Бічні крила будинку розташовано на червоних лініях, центральну частину, маскуючи невигідну містобудівну ситуацію, віднесено вглиб ділянки і виконано у вигляді увігнутої циркульної кривої. Прилягання бічних крил підкреслено напівкруглими ризалітами. Перед центральним входом розбито невеликий палісадник. Планувальну структуру підпорядковано вимогам комфортності проживання. Квартири дво-, три-, чотири- і п’ятикімнатні. Більшість квартир має наскрізне провітрювання, зручні передпокої-холи. Складний план будинку використано для створення численних підсобних приміщень. У ряді квартир зроблено каміни, розсувні перегородки. Міжповерхові перекриття дерев’яні, над підвальною частиною – залізобетонні. Плоский дах з монолітного залізобетону. На ньому – солярій та прогулянковий майданчик (вперше у Києві).

Виразна композиція фасаду створюється внаслідок вдало знайдених пропорцій, контрастного поєднання горизонтальних поверхових тяг і суцільного засклення сходових кліток, різноманітного, але ретельно продуманого членування балконами, еркерами, лоджіями. Колірне вирішення фасаду також побудовано на контрасті червоної і жовтої цегли. Суто функціональне ставлення до планувальної структури будівлі органічно поєднано з високим естетичним рівнем вирішення її фасадів та використанням технічних новинок, що дає підставу віднести пам’ятку до найяскравіших зразків житлової архітектури свого часу.

У 1930-1961 рр. тут жив – архітектор Павло Альошин. Проживав у п’ятикімнатній квартирі № 22 на другому поверсі в лівому крилі будинку. У 1938-1947 рр. (з перервами) у будинку жила актриса, народна артистка УРСР (з 1943), педагог, перекладачка Л. М. Гаккебуш. Останні роки життя актриси пройшли у квартирі № 20 на першому поверсі. З 1950-х рр. у квартирі № 6 будинку проживав терапевт, академік АМН СРСР та АН УРСР, заслужений діяч науки УРСР В. М. Іванов.

У 1970 р. на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку з барельєфним портретом Л. Гаккебуш, а в 1982 р. – меморіальну дошку з горельєфним портретом П. Альошина.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва