Золоті Ворота (станція метро)

«Золоті ворота» – станція Сирецько-Печерської лінії Київського метрополітену, розташована між станціями «Лук’янівська» і «Палац Спорту». Відкрита 31 грудня 1989 року.

Автори – архітектори Б. Жежерін, В. Жежерін; автори вестибюлю — Т. Целіковська, А. Крушинський, Ф. Заремба, автори мозаїк — Г. Корінь, В. Федько; автори люстр і бра — С. Адаменко і М. Ралко.

Станція глибокого закладення складається з підземного, надземного і проміжного вестибюлів, з’єднаних двома тристрічковими ескалаторами, які утворюють цілісний архітектурний ансамбль. Ошатно вирішено підземний вестибюль. Його композиція основана на поєднанні арково-склепінчастих елементів, що спираються на приземкуваті, круглі колони, увінчані стилізованими візантійськими капітелями.

У декоративному оформленні використано мозаїчні панно, які розповідають про історію Київської Русі. Дві великі композиції розміщено у торцях середньої нави; в арках, що з’єднують колони — мозаїчні зображення київських князів і давньоруських храмів. Велику роль в організації простору центральної нави підземного вестибуля відіграють масивні металеві люстри, що нагадують світильники давніх храмів. Підлогу викладено з плит темно-сірого граніту. Стримано вирішено проміжний та наземний вестибюлі. Стіни проміжного вестибюля облицьовано білим мармуром у поєднанні з імітацією плінфи. У формах станції відображено національні особливості архітектури України, безпосередньо пов’язані з архітектурою і мистецтвом Київської Русі. У 1991 р. постановою Кабінету Міністрів України автори станції відзначені Державно премією України ім. Т. Шевченка.[1].

Станція є частиною пересадочного вузла між Сирецько-Печерською і Святошино-Броварською лініями. Середні зали станцій «Золоті ворота» і «Театральна» з’єднані за допомогою ескалаторного тунелю, в якому встановлено 4 ескалатори. Верхній (наземний) касовий зал вбудований в реконструйований будинок № 42 по Володимирській вулиці.

Цікавий факт

На мозаїчному фризі у проміжному вестибулі, прямо над виходом до ескалатора, який веде на поверхню, знаходиться також мозаїчний напис «СЛАВА УКРАЇНІ». Зараз його майже неможливо помітити, але протягом декілька років після відкриття станції його було дуже чітко видно. Варто зазначити, що на момент побудови станції гасло «Слава Україні» вважалось націоналістичним і офіційно неприйнятним, тому його вживання могло призвести до переслідувань.

  Місцевість:  Верхнє місто.   Станції метрополітену:  Сирецько-Печерська лінія.

Фото

Джерела

  1. АТ «Київпроект» // Відзнаки та нагороди


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва