Деміївський шляхопровід

Версія від 19:58, 27 жовтня 2013; DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Старіша версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Деміївський (Сталінський) шляхопровід – віадук над вулицею Миколи Грінченка, річкою Либідь та залізницею, який зв’язує бульвар Дружби Народів із Московською площею. Збудований на поч. 1940-х р. за проектом архітектора Сергія Григор’єва на замовлення українського відділення Союздорпроекту.

Довжина шляхопроводу становить близько 85 м, ширина розрахована на рух автомобілів у три ряди в обох напрямках. Шляхопровід одержав своєрідні оздоби у вигляді восьмиметрових ліхтарів-торшерів та декоративних куль, встановлених попарно з обох кінців мосту. Кам’яні кулі, витесані з сірого граніту, з’явилися тут як продовження, або повтор авторського прийому, зробленого для будівлі штабу КВО на вулиці Банковій, 11.

Чотири кулі, діаметром 1,5 м та масою до 5 т кожна, було виготовлено на Коростишівському або Гніванському гранітних кар’єрах, доправлено залізницею до місця монтажу і піднято безпосередньо з платформ на підготовлені квадратні постаменти по краях шляхопроводу. Муровану огорожу сусіднього Холодокомбінату також оздоблено бетонними кульками.

Проектом передбачалося використання як класичних архітектурних деталей, так і «соціалістичної» символіки: сталеві стовпи електричних ліхтарів оздоблювалися чавунним литвом з акантовим листям, пальметами та шишками, а в пряслах огородження рапортно подавався мотив снопів з серпами й молотами. Спорудження стратегічного шляхопроводу завершилося незадовго перед війною, а під час війни був висаджений у повітря. Під час реконструкції шляхопроводу 2009 року колони ліхтарів та прясла огородження було демонтовано і встановлено ліхтарі іншого вигляду.

Джерела

  • Малаков Д. Архітектор Григор’єв. Київський спадок. – К.: Кий, 2010 – С. 92-95


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва