Гостинний двір

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Пам’тник архітектури. Розташований посередині Контрактової площі на Подолі. Збудований 1809 року (архітектор Луіджи Руска) замість старого двору (60-ті роки XVIII століття, архітектор Іван Григорович-Барський). Запроектований у стилі класицизму. Був споруджений лише перший поверх. Пожежа 1811 року та війна 1812 року завадили киїському магистрату завершити будівництво.

Гостинний двір - монументальний торгівельний комплекс у вигляді замкненого прямокутника з внутрішнім службовим приміщенням, до якого вели шість воріт. Зовнішні сторони двору були оточені арковими галереями, фасади (південний і північний - довжиною по 100 м., східний та західний - по 60 м) прикрашені пілястрами. Гостинний двір мав 50 магазинів, які були груповані у ряди - залізний, шовковий, суконний, хутровий тощо. Кожен магазин мав свій підземний склад, зовнішній та внутрішній входи. Тут також розміщувалися й магазини магистрату.

Пошкоджений пожежею Гостинний двір у 1828 році відновив та частково перебудував архітектор Андрій Меленський. У другій половині ХІХ ст. Гостинний двір знову перебудували. До 1500-річчя Києва у 1980-1982 роках була здійснена комплексна реконструкція і він набув сучасного вигляду.

Сьогодні у Гостинному дворі розміщується театр на Подолі, ресторан, галереї та магазини.


Джерела