Всеволод Юрійович

Всеволод (у св.хрещенні - Димитрій) Юрьевич, на призвісько «Велике Гніздо» (бо він був батьком численного сімейства), син Юрія Долгорукого, народився у 1154 р.

У 1162 р., вигнаний з Суздальської землі (разом зі старшими братами) Андрієм Боголюбским, він з матір’ю (мачухою Андрія) поїхав до Константинополя. Через деякий час він повернувся додому і у 1169 році брав участь у поході Андрія Боголюбського на Київ. Всеволод залишився у Києві новому київському князіГлібі, якого Андрій посадив у Києві. Гліб невдовзі помер (1171), і Київ зайняв Володимир Дорогобузький. Але Андрій віддав його Роману Ростиславичу Смоленскому, а потім брату свому Міхалку Торчеському. Проте, той не пішов княжити в розорене місто, послав туди молодшого брата Всеволода. Ображені Ростиславичи вночи увішли до Києва і захопили Всеволода (1173). Невдовзі Міхалко виміняв брата на Володимира Ярославича Галицкого (1174) і разом з ним ходив, при військах Андрія, на Київ, для вигнання з нього Рюрика Ростиславича.

У 1174 р. Андрій був убитий, і Суздальська земля обрала у наступники йому старших племінників його Ярополка і Мстислава Ростиславичей, які запросили з собою і дядьків своїх, Міхалка і Всеволода. Проте, швидко почалися усобиці. У 1175 р. Міхалко помер, і володимирці призвали до себе Всеволода, а ростовці - Мстислава, і знову почалась усобиця. Вгору взяв Всеволод. За рязанськими справами Всеволод зіштовхнувся з Святославом Всеволодовичем Чернігівським.

У 1182 р. князі примирилися, і Всеволод пішов походом на заможну, торгову Болгарію. Втрата любимого племінника, Ізяслава Глібовича, зупинила похід, який вдало почався. Уклавши з болгарами мир, він повернувся до Володимира (1183).

Через три роки він знову ходив походом на болгар, а 1198 р. - на половців. У 1206 р. Всеволод ходив у похід на Рязань (спочатку планувався похід на Переяслав, проте, Всеволоду донесли про змову рязанських князів і він повернув військо). Ще до зміни курсу, коли до спільного війська приєдналися й різанські князі, Всеволод заарештував заколотників і в кайданах відправив до Володимира. Пронськ і Рязань були взяті. Проте, через деякий час рязанці повстали проти намісника - сина Всеволодова Ярослава і Всеволод знову підійшов до Рязані з військом. Наказавши мешканцям вийти з міста, він спалив Рязань, а рязанців ррзсіяв по Суздальській землі. Тієї ж долі зазнав Бєлгород (1208).

Всеволод помер 1212 р. Дітей він мав лише від першого шлюбу з Марією, княжною Чеською, яку деякі джерела називають Ясинею (з м. Ясси), а саме: 4 доньок і 8 синів: Костянтина, Бориса (помер 1188 р.), Юрія (Георгія), Ярослава, Гліба, Володимира, Івана і Святослава.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва