Ватутіну М. Ф. пам’ятник

Версія від 00:58, 14 квітня 2010; DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Старіша версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Пам’ятник Ватутіну в 50-х рр.
Загальний вигляд.
Вигляд з південного боку.

Пам’ятник М. Ф. Ватутіну – монумент над могилою радянського військового діяча Миколі Федоровичу Ватутіну. Розташований при вході до Маріїнського парку з боку вулиці М. Грушевського. 25 січня 1948 р. на могилі відкрито пам’ятник (ск. Є. Вучетич, арх. Я. Білопольський), орієнтований на вул. М. Грушевського. Розміри: висота скульптури – 3,65 м, постаменту і цоколю – 4,5 м, площа мозаїчного панно – 35 м². Постать М. Ватутіна, висічена з блоку сірого граніту, встановлена на прямокутному постаменті. Постамент і цоколь, що має форму зрізаної піраміди, виготовлені з блоків чорного лабрадориту.

По периметру постамент облямовують лаврові бронзові гірлянди. На торцях викарбувало два рельєфи, які відтворюють епізоди форсування Дніпра і зустрічі українського народу з визволителями (ск. П. Ульянов). На чоловому боці бронзовими літерами викарбувано присвятний напис: Герою Радянського Союзу генералові Ватутіну від українського народу. Могила оточена невисоким гранітним бордюром і вкрита симетрично розташованими кольоровими мозаїчними композиціями, що символізують військову доблесть, безсмертя подвигу – прапори, смолоскипи, орденські стрічки, об’єднані фризом з листя лавра і дуба, а також орденів (худ. С. Кириченко). У центрі мозаїчного панно встановлено гранітну плиту з посвятою: Вірний син більшовицької партії, талановитий полководець Червоної Армії, що командував Першим Українським фронтом, генерал армії Ватутін М.Ф. 1901-1944.

Скульптор Є. Вучетич – один з небагатьох митців, який міг дотримуватися компромісу між нормативністю єдиного методу соціалістичного реалізму й пластикою, композиційно просторова ґенеза якої вкорінена в античні та ренесансні традиції, а образна структура сформована в реалістичному мистецтві другої половини ХІХ ст. Задля монументальної цілісності митець зобразив М. Ватутіна у шинелі, ожививши великі площини стриманим ритмом вертикальних складок. Композиційно-образним засобом художньої структури пам’ятника є портретно деталізований психологізм з акцентуванням рис воїнської героїки, впевненості в перемозі, метаморфозованих в імперсональну характеристику колективного образу Радянської армії. Чіткий силует пам’ятника добре сприймається на зеленому тлі Маріїнського парку.

Джерела

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва