Байкове кладовище

Закладене Байкове в грудні 1833 року для поховання православного, лютеранського і католицького віросповідань на відокремлених частинах. Кожна з частин мала свою каплицю. У 80-х роках 19-го століття цвинтар було розділено і розширено, виникло два Байкових — «Старе» кладовище ліворуч від дороги і «Нове», де ховали з 80-го року. «Нове» огороджене кам'яною стіною, яка має входи-брами, стилізовані під церкву, костел і кірху. В 1884 році збудовано кам'яну Вознесенську церкву.

На території Байкового кладовища розташовано біля двадцяти старих склепів. Кожний такий склеп — це маленький будиночок площею в 9 м кв. та висотою в 2 м. Всі вони різні. Їх об'єднує лише структура — маленька кімнатка, куди могли зайти люди, які хотіли пом'янути померлих, і огороджене решіткою підземелля, де і знаходилися труни. Багато зі склепів було побудовано відомими архітекторами: В. Городецьким, В. Ніколаєвим та іншими.

За словами Івана Дивного з українського центру некрополістики, всі ці склепи унікальні, бо вони були побудовані за давніми традиціями, відповідних віровизнанням померлих, — православними, католицькими, лютеранськими. На превеликий жаль всі записи було знищено під час Другої світової війни. Сьогодні склепи знаходяться у надзвичайно важкому стані. На деяких збереглися написи, але всі усипальниці розкриті та пограбовані. Існує версія, що саме в склепах люди ховалися під час війни. Пізніше вони служили хибарками для бомжів, але зараз всі старі будівлі заколочені. Крізь залізні напівз'їжені іржею решітки можна побачити купи сміття, пляшок, лахміття.

З 1875 року вище Байкового кладовища діє крематорій, який було спроектовано архітектором Милецьким, а з 1983 року існує колумбарій.

На кладовищі поховані: Валерій Лобановський, В'ячеслав Чорновіл, Беретті Вікентій Іванович та Беретті Олександр Вікентійович, Михайло Грушевський, Георгій Майборода, Максим Рильський, Василь Стус, Леся Українка.

Фото


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва