Андріївська церква

Перлина бароко — Андріївська церква закладена 1744 року в зв`язку з приїздом імператриці Єлизавети I до Києва. Зведена у 17491754 роках за проектом Франческо Бартоломео Растреллі на Андріївській горі, на початку Андріївського узвозу (назва від Андрія Первозванного). Це єдина в Україні збережена робота архітектора. Будівництвом керував зодчий І. Мічурін.

Висота церкви — 60 м (без стилобату — 40), довжина — 30 м, ширина — 23 м. Однокупольний храм з п`ятиглавим завершенням має форму хреста, в кутах якого розміщені декоративні вежі на масивних стовпах, що відіграють роль своєрідних контрфорсів. Зовні контрфорси прикрашені пілястрами й прикриті трьома парами колон з капітелями корінфського ордену. До Андріївської церкви з боку вулиці ведуть круті чавунні сходи. Вся маса церкви спирається на двоповерховий будинок-стилобат з вісьмома кімнатами на кожному поверсі, стіни якого являють собою фундаменти церкви. Навколо церкви — тераса з балюстрадою, з якої відкривається мальовнича панорама Подолу й Дніпра. На будівництво церкви витрачено 23 500 цеглин, 28 970 пудів цвяхів; на позолоту верхів — 1590 книжок і 20 аркушів листового золота.

Внутрішнє оздоблення церкви, розроблене Ф. Б. Растреллі, ближче до стилю рококо. Воно було виготовлене за формами українських різьбярів М. Чвітки, Я. Шевлицького, московських майстрів І. та В. Зиміних, П. Ржевського та інших. Іконостас церкви оздоблено різьбленим позолоченим орнаментом, скульптурою й живописом, який у 17541761 роках виконали О. П. Антропов та І. Я. Вишняков. Антропову належать картини "Зішестя святого духа на апостолів", "Нагорні проповіді Христа" (прикрашають кафедру), композиція "Таємна вечеря" (у вівтарі) та інші. В церкві є полотна "Вибір віри князем Володимиром" (латинського художника Й.-Л. Еггінка) і "Проповідь апостола Андрія скіфам" (близько 1847, українського художника П. Т. Бориспольця); живопис у вівтарній частині церкви на зворотній стіні іконостаса створено художниками І. Роменським й І. Чайковським.

У 19781979 роках проведено чергову реставрацію, у ході якої церква набула вигляду часів Ф. Растреллі. З 1958 року Андріївська церква — філіал заповідника Софійський музей.

На місці Андріївської церкви з 1215 і до початку 17 століття існувала Хрестовоздвиженська церква, на її місці згодом була споруджена однойменна дерев`яна церква, що згоріла і більше не поновлювалася.

  Місцевість:  Бабин торжок.   Станції метрополітену:  Золоті Ворота, Поштова площа.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва