Відмінності між версіями «Андрій Первозванний»

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
м (дати, пусті строки, категорії вниз)
Рядок 15: Рядок 15:
  
 
==Джерела==
 
==Джерела==
*[[Факты и комментарии (газета)|Газета "Факты и комментарии", [[19 грудня]] 2000]]
+
*[[Факты и комментарии (газета)|Газета "Факты и комментарии"]], [[19 грудня]] [[2000]]
 
*[http://www.st-andrew.org.ua/ua/main/main.php Офіційний веб-сайт Громадського фонду Святого Андрія Первозванного]
 
*[http://www.st-andrew.org.ua/ua/main/main.php Офіційний веб-сайт Громадського фонду Святого Андрія Первозванного]
  
 
[[Категорія:Священнослужителі]]
 
[[Категорія:Священнослужителі]]

Версія за 21:09, 16 грудня 2005

Тушований малюнок. Києво-Лаврська іконописна школа, 1751.

Андрій Первозванний — один з дванадцяти апостолів, учнів Ісуса Христа. Родом із Віфсаїди, був братом Симона (апостола Петра) та учнем Іоанна Хрестителя. Первозванним його називають у православній церкві тому, що, згідно з Євангелієм від Іоанна, він був одним з тих двох перших мешканців Галілеї, яких Христос покликав з собою і проповідував їм своє вчення. Ім`я другого залишилось невідомим, а про Андрія далі сказано, що він розповів про Ісуса своєму братові Симону і привів його до Христа. Проте, в Євангеліях від Матвія та від Марка подана інша версія: що Ісус Христос зустрів першими одночасно і Петра, і Андрія.

Через ці розбіжності в біблійних текстах, католики однозначно визнають першим і головним серед апостолів Петра (як старшого серед двох перших учнів-братів), а у православних апостол Андрій користується особливою повагою.

Одним з виявів такої особливої поваги є те, що виникнення Києва, міста, звідки православна віра поширилася на всю Київську Русь, наші предки пов`язували з іменем саме Андрія Первозванного. За літописним переказом, майже дві тисячі років тому апостол Андрій, під час своєї третьої подорожі з християнською проповіддю в землі скіфів, побував на схилах Дніпра, де згодом виник Київ, і освятив це місце, встановивши тут хреста. Андрій Первозванний передрік славу і велич «Єрусалиму землі руської»: «Чи бачите гори ці? На цих горах засяє Благодать Божа, і місто велике має бути тут, і церков багато Бог поставить». Ці слова апостола, сказані ним своїм учням, донесено до нас ченцем Києво-Печерської лаври Нестором-Літописцем у «Повісті минулих літ».

Одна з найвідоміших вулиць Києва — Андріївський узвіз має його ім`я. На узвозі височіє пам`ятка архітекури українського бароко — Андріївська церква. У 2000 році на Дніпровських схилах поблизу Аскольдової могили побудовано каплицю й пам`ятний знак на його честь. 2001 року іменовано площу.

Джерела