Інтендантська вежа

Версія від 13:53, 13 вересня 2009; DEMO (обговорення | внесок)
(різн.) ← Старіша версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Загальний вигляд вежі

Інтендантська вежа (Вежа № 5) – пам’ятка фортифікаційної архітектури, частина фортифікаційних споруд Нової Печерської фортеці. Захищала північний схил Печерської височини. Займаючи панівну висоту, створювала разом з вежею № 6, арсенальними майстернями і казармами жандармського полку фортечний фронт з боку Кловського яру. Збудована у 1833–1646 рр. за проектом К. Оппермана під керівництвом інж. О. Фреймана. Призначалася для Інтендантського відомства й зберігання провізії та амуніції. Мала на озброєнні 25 гармат і 168 рушниць. З серед. ХІХ ст. тут були господарсько-житлові приміщення військового відомства. Наприкінці ХІХ ст. було закладено бійниці, розтесано окремі віконні прорізи, до східного крила прибудований двоповерховий корпус.

Представляє собою круглу в плані основну частину, до якої примикають два різновеликих крила, які разом з круглою частиною утворюють кут трохи більший за 90°. Зовнішній бік споруди орієнтований на Кловське урочище і розташований вздовж Печерського узвозу (тому іноді як адресу цієї споруди називають Печерський узвіз, 16). Знаходиться Вежа №5 по вул.Рибальській, 22 (на перетині з Печерським узвозом).

Двоповерхова, кругла в плані (діам. 54 м) цегляна споруда з двома прямокутними крилами і внутрішнім подвір’ям з арковим проїздом. У місцях прилягання крил розташовано одно-маршові сходи. Складається з 32 (з них 22 у круглій частині) відсіків-казематів, які створюють єдину анфіладу. На першому поверсі у кожному відсіку містилося чотири рушничних бійниці, на другому — одна гарматна амбразура, фланкована двома бійницями. Для витягування порохових газів було влаштовано вентиляційні віддушини. Стіни цегляні (завтовшки бл. 1,8 м). Перекриття першого поверху плоскі по дерев’яних балках (за винятком проїзду, перекритого коробовим склепінням), другого поверху — склепінчасті. Добре зберігся первісний фортечний характер зовнішнього фасаду, що надає споруді монументального вигляду. Використовувалася для потреб Міністерства оборони України. Після передачі об’єкту з відання Міноборони на баланс приватної структури, у приміщенні вежі відкрито перший у Європі музей історії туалету. Крім того, у вежі розташований офіс промислово-торгівельної компанії “Бест-Лайн” і її фірмовий магазин “Світ кераміки”.

Джерела

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва